Strona główna / BABIOGÓRSKIE ŚCIEŻKI
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
POLSKIE GóRY - Babia Góra 1725 m

[ Babia Góra zima ] [ Babia Góra zima formy śnieżno lodowe ]Babiogórskie ścieżki cz 2  ] [ Babiogórskie ścieżki cz 3  ]

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach zdjęcia

Babia Góra wschód słońca zdjęcia galeria

Beskidy zdjęcia galeria fotografii

Dziady Żywieckie zdjęcia galeria

Najpiękniejsze górskie kwiaty zdjęcia galeria 1
         
Babia Góra - Beskidy                       Wadowice strona główna >>>

Babiogórskie ścieżki wczoraj i dziś
Jacek Płaza                 

 

"Prawie każdy miłośnik górskich wędrówek, który dotrze na Babią Górę chociaż raz, zapamięta jej niepowtarzalne piękno i ulegnie pokusie powrotu w te strony. Zmienna aura dostarcza zwiedzającym "Matkę Niepogód", co rusz to nowych wrażeń nie tylko w różnych porach roku, ale również w innych porach dnia. Najpiękniej Babia Góra wygląda w słońcu, jednak spacer przez las w gęstej mgle też ma swój urok. Dlatego zwiedzając Królową Beskidów nawet wielokrotnie,  za każdym razem możemy powracać do domu bogatsi o nowe, piękne wrażenia".

Z historii babiogórskiej turystyki

Pierwszy szlak turystyczny na Babiej Górze wytyczono i oznakowano w sierpniu 1894 roku, ale już wcześniej przemierzano babiogórskie bezdroża w poszukiwaniu bogactw naturalnych: metali szlachetnych, drogich kamieni, źródeł solnych, ziół, schronienia; czy też w celu turystycznym bądź przedostania się na drugą stronę Góry. Tak z czasem powstawały ścieżki zwane Chodnikami: Orawski Chodnik, Tabakowy Chodnik, Zbójecki Chodnik, Pański Chodnik, Partyzancki Chodnik lub też Płajami: Górny Płaj, Dolny Płaj. Niektóre z tych ścieżek, z upływem czasu, stały się szlakami turystycznymi... .

Pierwszymi znakarzami babiogórskich szlaków byli: Wilhelm Schlesinger - niemiecki działacz Beskiden-Verein z Bielska i poczmistrz z Polhory - Lajos Klein. To właśnie dzięki Schlesingerowi w sierpniu 1894 roku powstał szlak: Polhora Slana Voda - Gajówka Hviezdoslava – Diablak, który uważany jest za pierwszy wytyczony i oznakowany szlak turystyczny na Babiej Górze. Kierunkowskazy zawierały napisy gotykiem w języku niemieckim, a szczyt Babiej Góry przedstawiano jako: Teufelspitze.

O pierwszym polskim szlaku w Beskidach Zachodnich tak pisał Władysław Midowicz: „W Beskidach Zachodnich patriarchą wszystkich oznakowanych polskich szlaków jest szeroka i miejscami dość błotnista ścieżka, a raczej przejście wiodące ze Suchej do Zawoi, wyznakował ją czerwonym kolorem sam Hugo Zapałowicz w lipcu 1906 roku”. dalej >>>

 

<<< powrót - 1 - 2 - 3 - next >>>

Beskidy strona główna >>>

Babia Góra strona główna >>>

Przewodnik beskidzki usługi >>>

Wschód słońca na Babiej Górze >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA