Strona główna / PŁAZY W GÓRACH
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
PŁAZY W GÓRACH

Plazy 2  ] [ Plazy 3  ] [ Plazy 4  ] [ Plazy 5  ] [ Plazy 6  ] [ Plazy 7  ]


Wiosna pora godowa płazów zdjęcia galeria

Gady zdjęcia galeria

Kwiaty kwitnące wiosną zdjęcia galeria

Najpiękniejsze górskie kwiaty tatrzańskie zdjęcia galeria 2

Niedźwiedź, kozica, jeleń zdjęcia, galeria

Płazy w górach
Dr Marek Guzik  - 

Nadchodzi wiosna, a z nią budzi się do życia cała przyroda. Rośliny wypuszczają pierwsze liście, zwierzęta opuszczają zimowe kryjówki i rozpoczynają przygotowania do najważniejszej czynności życiowej jaką jest rozmnażanie. Podczas gdy na nizinach rośliny i zwierzęta już cieszą się wiosną w górach jeszcze leży śnieg. Wiosna przyjdzie w góry nawet o kilka tygodni później. Dlatego też zwierzęta żyjące w Beskidach i Tatrach muszą się spieszyć. Mają mniej czasu na wydanie i wychowanie młodych, tym bardziej, że jeszcze może w nocy pomrozić, czy też  może sypnąć śniegiem.

Kręgowce stałocieplne – ptaki i ssaki, które jeszcze dodatkowo mają ciało pokryte piórami lub włosami, są mniej zależne od temperatury otoczenia. Zwierzęta zmiennocieplne – płazy i gady, mają temperaturę ciała zależną od temperatury otoczenia i spadek temperatury powoduje u nich wyraźne zmniejszenie aktywności. A jednak w górach żyją i płazy i gady. Choć jest ich mniej niż na nizinach to jednak i one przystosowały się do życia w tych surowych warunkach. Zasięg ich występowania ograniczają warunki klimatyczne i dostępność pokarmu, a ponadto, w przypadku płazów, obecność odpowiednich zbiorników wodnych do odbycia godów.

Wśród europejskiej herpetofauny brak typowych gatunków eualpejskich, tzn. występujących wyłącznie w górach,

a właściwie w ich wyższych partiach. Płazy i gady spotykane w naszych górach zalicza się do gatunków tychoalpejskich tzn. stale występujących w górach, a także poza nimi. Są to zatem takie gatunki, którym ich biologia umożliwiła życie w tak trudnych i niesprzyjających warunkach. dalej >>>

 

 

 - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - next >>>

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA