Strona główna / WIOSNA W GORACH
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Wiosna w Beskidach. BESKIDY - ROŚLINY KWITNĄCE NA WIOSNĘ

Kwiaty wiosna cz 2  ] [ Kwiaty wiosna cz 3  ] [ Kwiaty wiosna cz 4  ] [ Kwiaty wiosna cz 5  ]


Rośliny alpejskie zdjęcia galeria I

Górskie kwiaty zdjęcia galeria II

Najpiękniejsze górskie kwiaty zdjęcia galeria 1

Kwiaty kwitnące wiosną zdjęcia galeria

Najpiękniejsze górskie kwiaty zdjęcia galeria 2
         
Wiosna w beskidzkich lasach. Kwiaty kwitnące wiosną w górach

Dr Ryszard Kozik  -
Akademia Pedagogiczna w Krakowie

 

W umiarkowanych szerokościach geograficznych klimat zmusza przyrodę do zmian sezonowych. W kolejnych porach roku przyroda zmienia swoje oblicze. Po zimowym uśpieniu  z utęsknieniem wyglądamy wiosny. Czekamy na pierwsze rośliny, jej zwiastuny. O tej porze roku na spacery wybieramy się najchętniej do lasu. Pobliski Beskid Mały słynie z lasów liściastych - grądów i buczyn. Zatem zapraszam na wiosenną wycieczkę w góry.

Nasze przelotne zainteresowania światem roślin ograniczają się najczęściej do pojedynczej rośliny. Rzadziej zdajemy sobie sprawę z tego, że rośliny w przyrodzie zawsze rosną w towarzystwie innych gatunków. Te ugrupowania gatunków nazywamy zbiorowiskami roślinnymi. Zbiorowisko nie jest jednak sumą osobników skupionych chaotycznie i przypadkowo. Poszczególne rośliny lub ich grupy wywierają na siebie wzajemny wpływ, rozwój jednych jest uzależniony od drugich. O życiu i możliwości rozwoju pojedynczych roślin i ich ugrupowań decydują z jednej strony wymagania życiowe, z drugiej – środowisko, tj. czynniki klimatyczne (światło, temperatura, opady), glebowe (właściwości chemiczne i fizyczne gleb) i topograficzne (ukształtowanie terenu). W lasach liściastych korony drzew zatrzymują większość promieni słonecznych i opadów.

Szlak na Halę Gąsienicową zdjęcia galeria

Tatry Hala Gąsienicowa Panoramy tatrzańskie zdjęcia, galeria

Góry, Tatry, Orla Perć, Żleb Kulczyńskiego zdjęcia, galeria

Babia Góra Beskid Żywiecki wschód słońca zdjęcia

Góry Świętokrzyskie  zdjęcia galeria II

  Las jest zgrupowaniem najróżniejszych organizmów. Oprócz drzew, krzewów, roślin zielnych spotykamy tu mnóstwo mchów, wątrobowców. W ściółce leśnej  łatwo zauważamy splątane strzępki grzybni grzybów. Każdy nasz krok płoszy, a może niszczy liczne owady i pajęczaki. Wszystkie z nich odgrywają bardzo ważną rolę w lesie. Drzewa wywierają bardzo wyraźny wpływ na inne elementy lasu przez zmianę warunków świetlnych, temperatury, wilgotności. Drzewa i rośliny runa pobierają z gleby ogromne ilości soli mineralnych. To ciągłe ich pobieranie doprowadziłoby do całkowitego wyjałowienia gleby, gdyby nie działalność grzybów i bakterii. One to rozkładają stopniowo obumarłe szczątki roślin na łatwo rozpuszczalne i przyswajalne sole, które po przeniknięciu do gleby mogą być znów pobierane przez rośliny. Jest to wzorowa gospodarka zbędnymi materiałami. Las jest również przykładem partnerstwa. Większość roślin żyje w symbiozie z grzybami. Zjawisko to nazywamy mikoryzą. W tym współżyciu roślina i grzyb odnoszą wzajemne korzyści. Często korzystamy również i my, znając grzybowych partnerów brzóz, grabów, buków, sosen, modrzewi, mamy szansę na znalezienie pod nimi owocników koźlarzy, prawdziwków, maślaków, ale również muchomorów czerwonych , gołąbek i wielu innych. Dalej >>>

           

 - 1 - 2 - 3 - 4 - 5next >>>

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA