Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie - Małopolskiej Organizacji Turystycznej - Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie
„...Dar tenjest dla mnie szczególnie cenny,
gdyż przybliża mi tę część polskiej ziemi,
której czułem się zawsze ogromnie bliski.
Polskim Wierchomzawdzięczam wiele dobrych
chwil w moim życiu, w kształtowaniu mojego
stosunku do przyrody, do ludzi, do Boga...”
Jan Paweł II
(30 lipca 1987, Castel Gandolfo)
Dzięki Janowi Pawłowi II – Małopolska stała się terenem wyjątkowym, krainą wybraną, swoistą „ziemia obiecaną” dla wszystkich Polaków, zwłaszcza tych, żyjących na co dzień z dala od gór, od Wadowic i Krakowa, Ludźmierza i Zakopanego, Leskowca, Turbacza i Kalwarii Zebrzydowskiej.
Pierwszy Szlak Papieski w górach powstał spontanicznie w Tatrach w 1983 r. na trasie pamiętnej wycieczki Ojca Świętego ze schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej. W 2003 r. Społeczny Komitet Organizacyjny Szlaków Papieskich w Beskidzie Wyspowym i w Gorcach we współpracy z samorządami Rabki Zdroju, Limanowej, Mszany Dolnej, Nowego Targu, Krościenka, Słopnic, Raby Wyżnej, Lubnia, Ochotnicy Dolnej, Dobrej, Łukowicy, Tymbarku i Kamienicy - zainicjował powstanie Papieskich Szlaków w Beskidach, w tych dwóch grupach górskich. Górskie tereny części Beskidu Wyspowego i Gorców specjalnie otablicowano i oznakowano (żółtymi krzyżami po drzewach wzdłuż szlaków istniejących) a w Rabce Zdroju /26 maja/ i w Ochotnicy Dolnej /29 czerwca/ umieszczono okolicznościowe głazy z pamiątkowymi tablicami potwierdzającymi związki Ojca Świętego z górami i turystyką. Ponadto wspomniany komitet we współpracy z Ośrodkiem Rekolekcyjno-Rekreacyjnym na Śnieżnicy był współorganizatorem I Rajdu Szlakami Papieskimi (14-15 czerca 2003).
Za Ojcem Świętym, jego ideami, nauczaniem, wzorcami życia i wypoczynku podążają tłumy. Każdy z nas Polaków i miliony ludzi na całym świecie potrzebują i wręcz domagają się wiedzy o Nim, chodzenia Jego drogami, wędrowania Jego śladami – także tymi przebiegającymi przez góry, Beskidy – przez Małopolskę. Właśnie dlatego powstała idea utworzenia Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II. Osoba Ojca Świętego, ukazywanie Jego szlaków, ulubionych ścieżek, przeżyć na trasach, które w większości przemierzył osobiście stanie się dla turystów i pielgrzymów wartością najwyższą. Szlak Papieski nie oznacza specjalnie oznakowanej górskiej, beskidzkiej trasy, lecz został zaproponowany wzdłuż istniejących górskich szlaków PTTK. Formami jego odwzorowania są specjalne tablice w istotniejszych miejscach, drogowskazy informacyjne we wszystkich punktach węzłowych szlaków oraz niniejszy przewodnik.
Każde spotkanie „oko w oko” z Janem Pawłem II pozostaje przeżyciem niezapomnianym. Dotyczy to zwłaszcza krótkiej rozmowy w czasie audiencji udzielanych grupom pielgrzymów odwiedzających „wieczne miasto” ale również kilku sekund wzrokowego kontaktu podczas przejazdu papieskiej kolumny. Wtedy, przez bardzo krótką chwilę, stajemy się lepsi, bardziej otwarci, czujemy niewyobrażalną falę ciepła i dobra ustępujących zaraz miejsca entuzjazmowi i niewysłowionej radości. Jan Paweł II to osoba, osobowość, z tego i jednocześnie nie z tego świata, a fakt, że jest naszym rodakiem dostarcza Polakom nieustannego powodu do dumy.