Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / MAŁOPOLSKI SZLAK PAPIESKI / O Zywiecczyźnie
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
O Żywiecczyźnie

Andrzej Matuszczyk                                                                                               

 

                                       O Żywiecczyźnie zupełnie po  nowemu

 

Obserwując obecną, bogatą ofertę wydawniczą dotyczącą m.in. przewodników górskich nie sposób oprzeć się przykremu wrażeniu, że w tym współczesnym ogromie bylejakości coraz trudniej przychodzi znaleźć coś autentycznie wartościowego. Za wysokim poziomem poligrafii i zazwyczaj edytorskiej staranności daleko w tyle pozostają merytoryczna wartość przewodników od ich koncepcji poczynając na braku myśli przewodniej i po prostu znajomości dobrego górskiego rzemiosła kończąc. Nostalgia za tej wartości piórem, jakim wszystkich nas obdarzali Kazimierz Sosnowski, Jan Alfred Szczepański czy Władysław Krygowski - autorzy opisujący góry, Beskidy, Tatry, staje się coraz bardziej dotkliwa, gdyż nikt z grona współczesnych nawet nie potrafi zbliżyć się do ich pisarskiego geniuszu.

Dlatego czegoś autentycznie wartościowego próżno szukać po księgarniach. Ostatnio swoim nowatorstwem zwrócił moją uwagę Tomasz Rzeczycki, autor „Gór Polski” Dzielnie podąża za nim nowy przewodnik Jerzego Koniecznego „Ziemia Żywiecka”. Jest dla środowiska górskiego szczególnie cennym, gdy w jego grono „wchodzi” niejako swoim piórem - człowiek od dawna będący osobą publiczną.

Warto przypomnieć, że Jerzy Konieczny był w latach 1990-1996 Szefem Urzędu Ochrony Państwa oraz podsekretarzem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Posiadacz dwóch fakultetów (chemii i prawniczego) pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji w kilku polskich uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Wyższej Szkole Prawa i Handlu w Warszawie. Obecnie prowadzi Zakład Kryminalistyki w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Związki z turystyką pana Jerzego pochodzą z własnego miejsca w Beskidach na Żywiecczyźnie. W Rycerce Górnej pan profesor mieszka w Domu „Pod Gontami”, stanowiącym prężny ośrodek kultury na Ziemi Żywieckiej ze szczególnym umiłowaniem muzyki.

Książka a raczej przewodnik łamie wszelkie dotychczasowe stereotypy przewodnikowi górskiemu należne. Historia Ziemi Żywieckiej opisana barwnie i frapująco przeplata się z jednoczesnym spojrzeniem na jej wizerunek współczesny oraz perspektywy dalszego rozwoju, Wielokroć powtarzana przez pana Jerzego zachęta do bywania w żywieckich dziedzinach obrazuje trudną sztukę pisania o sprawach podobnych, ale za każdym razem w inny sposób. Na tym przecież polega przysłowiowa lekkość pióra.

Niech zresztą przykładem, pierwszym z brzegu owej lekkości będzie opinia autora przewodnika na temat przewidywania pogody w górach: …pogodę wymyśla Pan Bóg, aby ośmieszyć meteorologów… W innym znowu miejscu tekstu czytelnik przeczyta tytuł „Nicnierobienie” – jako jedną z propozycji spędzania wolnego czasu.

Wracając już na poważnie do oceny i generaliów przewodnika, książka składa się z trzech części: „Miejsce na ziemi”, „Krajoznawstwo” oraz „Turystyka”.

Pierwszy z rozdziałów łączy tematy położenia i ukształtowania terenu z problemami przyrody nieożywionej, przyrody żywej oraz dziejami cywilizacji wzbogaconymi o dalsze historyczne przemyślenia i analizy – pod nazwa „Zrozumieć Żywiecczyznę”. „Krajoznawstwo” zawiera zestawy osobliwości oraz ciekawostek dotyczących Żywca a następnie wszystkich 20 górskich, beskidzkich gmin z Powiatu Żywieckiego.

Część górska przewodnika stanowi połączenie przeszłości z dniem obecnym w ustępie „Przeszłość i teraźniejszość” a następnie rozdziały: „Szlaki kołowe”, „Szlaki piesze” oraz rozdział „Po sąsiedzku” z odniesieniem do kilku grup górskich otaczających Żywiecczyznę a nawet krótkiej reklamy walorów w przygranicznych rejonach Słowacji.

Bibliografia książki licząca aż 157 pozycji świadczy o ogromnej pracowitości i dociekliwości autora a dla badaczy oraz miłośników tematu będzie stanowiła nieprzebranie bogate źródło.

Współpraca autora z Wydawnictwem Kartograficznym „Compass” z Krakowa umożliwiła zamieszczenie w części końcowej przewodnika profesjonalnych map turystycznych ilustrujących proponowane trasy wycieczek.

W środkowej części książki  umieszczona została wkładka z 24 kolorowymi fotografiami Jerzego Koniecznego, która stanowi mieszankę umiłowania przyrody żywieckiej z sentymentem do występujących tam zabytków oraz osobliwości.

Reasumując pragnę gorąco zachęcić do bliższej znajomości z przewodnikiem Jerzego Koniecznego, człowieka, który z Ziemią Żywiecką związany jest… od zawsze.

 

 

Jerzy Konieczny – „ZIEMIA ŻYWIECKA” – Wydawnictwo ARTIBUS  ET  LUDIS – Rycerka Górna - 2006

===================================================================

 

Beskidy strona główna >>>

Tatry strona główna >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA