Strona główna / BABIOGÓRSKIE ŚCIEŻKI / Babiogórskie ścieżki cz 3
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Babiogórskie ścieżki cz 3

Ścieżki edukacyjne w rejonie Babiej Góry

Zupełnie inaczej wygląda turystyka w Beskidzie Żywieckim dziś. Zamiast wojny na pędzle, otwierane są turystyczne przejścia graniczne i tworzone są polsko-słowackie ścieżki edukacyjne. Wiosną tego roku otwarta zostanie pierwsza z takich ścieżek wiodąca z Markowych Szczawin (1180 m) przez Diablak (1725 m) do Półgóry Słonej Wody (750 m). Spacer tą ścieżką to około 6 godzin wycieczki po niezwykle ciekawych przyrodniczo i widokowo polskich i słowackich szlakach Babiej Góry.  Wyruszając spod najstarszego polskiego schroniska w Beskidach przyjrzymy się dokładniej między innymi: faunie, florze oraz przyrodzie nieożywionej północnych i południowych stoków Babiej Góry; zauważymy ślady ponad 300 letniej historii pasterstwa na babiogórskich halach; zwiedzimy Gajówkę Hviezdoslava (muzeum poświęcone dwóm wybitnym postaciom literatury słowackiej) i odpoczniemy w schronisku Slana Voda. Wspaniałe widoki jakie będą nam towarzyszyły w tej wędrówce po terenie BgPN i CHKO Horna Orava, pomogą nam zakochać się w Królowej Beskidów i zachęcą do jej ponownego odwiedzenia, zapewne  jeszcze niejeden raz.

Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego i w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się jeszcze siedem innych ścieżek edukacyjnych. Powstały one w celu przybliżenia zwiedzającym bogactw związanych z babiogórską ziemią, jak również uchronienia jej największego skarbu, jakim jest dzika i niezdewastowana przyroda. Babiogórski Park Narodowy postanowił zachęcić wszystkich przybywających w te strony turystów do uprawiania tzw. turystyki kwalifikowanej (poznawczej): przyrodniczej, kulturowej i krajoznawczej, gdyż właśnie w tym typie turystyki, świadomej przyrodniczo, ekologicznie i kulturowo upatrujemy szansę na ocalenie coraz częściej zaśmiecanej i rozdeptywanej przyrody. Ścieżki te są doskonałą propozycją na aktywny wypoczynek dla licznie przyjeżdżających w rejon Babiej Góry kolonii, „zielonych szkół”, wycieczek szkolnych i rodzinnych oraz dla indywidualnego turysty.

            Przełom XIX i XX wieku był dla babiogórskiej turystyki okresem ważnym i ciekawym. „Dziś”, na przełomie XX i XXI wieku otwierane są turystyczne przejścia graniczne, a nowo powstające szlaki turystyczne nierzadko stają się ścieżkami edukacyjnymi o charakterze przyrodniczo – krajobrazowo – kulturowym. Przed wiekiem rozpoczynała się era turystyki. Mam nadzieję, że wiek XXI da początek epoce turystyki poznawczej, ukierunkowanej na rzeczywiste zwiedzanie i poznawanie otaczającego nas świata. Stanie się wiekiem delikatnego sięgania głębiej w przyrodę i kulturę. Będzie czasem stąpania po szlaku, a nie zadeptywania wszystkiego wokół.

 

<<< powrót - 1 - 2 - 3 -

Beskidy strona główna >>>

Babia Góra strona główna >>>

Przewodnik beskidzki usługi >>>

Wschód słońca na Babiej Górze >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA