Strona główna / GORCE / Gorce cz 2
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Beskidy Gorce cz 2

Beskidy Gorce cz 2

 

Ponieważ góry przynajmniej w części zmieniają się tak, jak je widzą i sami kształtują turyści, pragnę niejako zatrzymać w kadrze mały beskidzki fragment w Gorcach.

Na południe od Mszany Dolnej w sercu gór, leży wieś Poręba Wielka, której najwyższe osiedle Koninki może posłużyć jako jeden z przykładów nowego spojrzenia na uprawianie turystyki i to nie tylko latem.

Do Poręby Wielkiej (siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego) i do Koninek  przyciąga turystów oprócz piękna gorczańskich ścieżek i szlaków całoroczna kolej krzesełkowa na Tobołów (961 m), która stwarza dla całej okolicy  liczne możliwości wędrowania od krótszcyh spacerów do podejmowania wycieczek ambitniejszych. Zimą w rejonie Tobołowa działa niezależnie od „krzesełka” kilka wyciągów orczykowych a zjazd pod duży ośrodek wypoczynkowy w Koninkach umożliwia dogodna trasa.

W ostatnich latach dzięki wykorzystaniu niektórych szlaków letnich oraz dawnej nartostrady stokami Tobołowa do doliny Olszowego Potoku - okolicami Koninek zainteresowali się także miłośnicy narciarstwa śladowo-biegowego.

Dzięki szczególnie życzliwej dla turystów górskich polityce dyrekcji Gorczańskiego Parku Narodowego zostało w Gorcach przygotowanych i specjalnie oznaczonych szereg tzw. ścieżek przyrodniczych o wysokich walorach poznawczych i krajobrazowych. A dotyczy to m.in. również okolicy Koninek

Niedługo rozpoczyna się sezon letni 2004.  Załóżmy, że do Poręby Wielkiej Koninek własnym samochodem albo autobusem PKS przyjeżdżają: wyciezkowicz o umiarkowanej kondycji oraz typowy „traper-wyrypiarz” o możliwościach, przynajmniej w pojęciu własnym – niemal nieograniczonych. Co zrobi jeden a co uczyni drugi ?

Mniej wprawny wsiądzie na krzesełko wyciągu, aby po kilku minutach znaleźć się na wysokości ok. 1000 m npm., przy szlaku turystycznym zielonym w kierunku Obidowca (1106 m) i Turbacza (1310 m). Rozpoczęcie stąd wycieczki zapewnia od razu komfort czasowy likwidując cały wysiłek niezbędny do pokonania pierwszego stromego podejścia. Aby z Tobołowa dotrzeć na „świętą” gorczańską górę – Turbacz wystarczy nieco ponad 2 godziny marszu a do drugiego schroniska – na Starych Wierchach – nawet mniej niż 2 godziny. dalej >>> 

 

<<< powrót - 1 - 2 - 3 - 4 - next >>>

Beskidy strona główna >>>

Przewodnik beskidzki usługi zadzwoń >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA