Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / PAPIESKA WYSTAWA NA KOPCU
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Wadowice - Jan Paweł II - wystawa darów z pielgrzymek

   

Wystawa darów  papieskich w Collegium Marianum

Konsekracja kościoła p.w. św. Piotra Apostoła 1991

Jan Paweł II w Wadowicach 1978 rok

Zdjęcia Wadowice w żałobie 2 kwietnia 2005

Wadowice Ojciec Święty Benydykt XVI
         
Papieska wystawa u Księży Pallotynów na Kopcu

 •  

  Kopiec – słoneczne wzgórze wznoszące się nieopodal Wadowic, przy głównej trasie z Krakowa do Bielska Białej. To właśnie w tym miejscu w roku 1909, ksiądz Alojzy Majewski – pionier polskich Pallotynów zakłada pierwszą placówkę na ziemiach polskich i otwiera gimnazjum męskie pod nazwą Collegium Marianum. W latach rozkwitu uczy się na Kopcu ponad 200 młodych ludzi, wśród których znaleźli się nasi błogosławieni męczennicy – ks. Józef Stanek i ks. Józef Jankowski. Gimnazjum wychowywało swoich adeptów w duchu religijno- patriotycznym przygotowując ich do służby Bogu, ludziom i Ojczyźnie.

              Nic więc dziwnego, że wychowanie w takim duchu nie podobało się ówczesnym władzom państwowym.. Toteż w 1952 roku władze komunistyczne gimnazjum rozwiązały i ¾ budynku przywłaszczyły sobie przeznaczając go na szpital. W 1984 roku,  po trzydziestu paru latach, zwrócono całość budynków, które ze względu na poważne zniszczenia zostały poddane kapitalnemu remontowi.

              Pallotyni od ponad 90 lat są i pracują na ziemiach polskich. Jako Wspólnota księży i braci podejmują różne zadania w Kościele, a wśród nich zajmują się: działalnością misyjną i charytatywną, społeczną i ekumeniczną, starają się włączać w apostolstwo poprzez środki masowego przekazu. Obecnie podejmują pracę na wszystkich kontynentach świata w ponad 30 krajach.

              Od dawna dojrzewała myśl, aby Kopiec stał się placówką upamiętniającą Wielki Pontyfikat Jana Pawła II. Staraniem Sekretariatu Misyjnego Prowincji Chrystusa Króla i przychylności Księdza Biskupa Stanisława Dziwisza, udało się zgromadzić w Collegium Marianum wiele darów, jakie Ojciec św. otrzymał od różnych ludzi. Dnia 10 listopada 2001 roku w domu Księży Pallotynów na Kopcu otwarto wystawę zatytułowaną ” Jan Paweł II Misjonarz Świata.” Na kolekcje tę składają się zdjęcia z Loservatore Romano – ok. 150 zdjęć, które prezentują Ojca Świętego w różnych zakątkach świata. Ukazują papieża uśmiechniętego, współczującego, cierpiącego i bliskiego tym, których spotykał podczas swojego pontyfikatu. Drugą część ekspozycji stanowią dary – prezenty, jakie papież otrzymał od głów państw, oficjalnych delegacji oraz prywatnych osób. Wyrażają one wielki szacunek i miłość do Piotra naszych czasów i pozwalają zadumać się nad tytułem tejże wystawy: „Jan Paweł II Misjonarz Świata”.  Żywimy nadzieję, że wszyscy, którzy będą zwiedzać tę wystawę odkryją, jak Wielkim jest Pontyfikat Jana Pawła II i jak ważny w dziejach ludzkości. Pozwoli nam odkryć wielkość papieża i jego pełne miłości zatroskanie o ewangelizację dzisiejszego człowieka. Pontyfikat ten również pomoże nam ludziom początku XXI wieku zrozumieć doniosłość misyjności Kościoła i czynnie włączyć się w dzieło ewangelizacji.

  Ks. Krzysztof Wojda  

  kopiec.jpg (28.06 Kb)
  © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA