Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / O HISTORII SCHRONISKA NA HALI KRUPOWEJ
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
BESKIDY - BESKID ŻYWIECKI - PASMO POLIC - HALA KRUPOWA

Hala Krupowa cz 2  ] [ Hala Krupowa cz 3  ] [ Hala Krupowa cz 4  ]


Babia Góra wschód słońca zdjęcia galeria

Babia Góra, Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach zdjęcia


Panorama Tatr z Babiej Góry zdjęcia galeria

Beskidy zdjęcia galeria fotografii

O historii górskiego schroniska na Hali Krupowej
Zbigniew Kresek              

 •  

  Pasmo Polic - wschodnia część Pasma Babiogórskiego - w Beskidzie Żywieckim mimo że atrakcyjne turystycznie i obfitujące w piękne widoki, przez wiele lat pozostawało w cieniu sąsiedniej Babiej Góry – „królowej Beskidów”. W stronę Babiej Góry - najwyższego szczytu w Polskich Beskidach - kierowały się kroki większości turystów, zwabionych pięknem jej wysokogórskiego krajobrazu, słynnymi wschodami słońca, a także istniejącym od 1906 roku schroniskiem na Markowych Szczawinach. W Pasmo Polic turyści zapuszczali się raczej rzadko - tym bardziej, że na wymagającym ponad 8 godzin marszu górskim odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego z Jordanowa na Babia Górę brak było do lat trzydziestych XX wieku jakichkolwiek możliwości noclegowych. Nic więc dziwnego, że powstały w 1932 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Jordanowie powziął myśl budowy schroniska w rejonie Polic.

  halakrup2.jpg (23.15 Kb)

   

  Inicjatywa spotkała się z poparciem Zarządu Głównego PTT oraz jego pełnomocnika do spraw budowy schronisk w Beskidach Kazimierza Sosnowskiego, który w artykule zamieszczonym w nr 297 Ilustrowanego Kuriera Codziennego z października 1934 r. tak pisał:

  ...jest pasmo Policy wyśmienitym terenem nie tylko dla turystyki letniej, ale przede wszystkim narciarskiej. To też idzie tamtędy tzw. „główny szlak beskidzki” z biało-czerwono-białymi znakami. Ma jednak ten szlak na tej przestrzeni duże niedomagania: jest on na jeden marsz, zwłaszcza na wycieczkę narciarską za długi. Przy krótkim dniu zimowym popadają tu narciarze często w kłopotliwe położenie, zwłaszcza że siedzib ludzkich na wyniosłym grzbiecie zupełnie brakuje. Tegoroczny zjazd towarzystw turystycznych w Jaremczu powziął wiec postanowienie, że w paśmie Policy powinno powstać najrychlej schronisko...

  Do inicjatywy działaczy jordanowskich dołączył wkrótce Oddział PTT w Łodzi. W ”Przeglądzie Turystycznym” nr 2 z 1 lipca 1934 r. czytamy: Schronisko PTT na Policy ma się zacząć budować latem b.r. przez Oddział Jordanowski PTT przy pomocy Zarządu Głównego i Oddziału Łódzkiego. Parcelę morgową na Hali Krupowej ofiarowała bezinteresownie gmina góralska Sidzina, co zostało zatwierdzone przez Starostwo Powiatowe w Myślenicach.  Na skutek różnych trudności rozpoczęcie budowy odroczono do roku 1935. „Przegląd Turystyczny” w październiku 1934 pisał: Schronisko na Policy w grupie Babiej Góry powstanie dopiero z wiosną roku przyszłego [...] 14 października b.r. odbyła się na Policy komisja budowla, która zadecydowała ostatecznie o planach i wyborze miejsca. Komisja [...] ustaliła, że grunt darowany Towarzystwu przez gminę Sidzina jest odpowiedni pod budowę schroniska, gdyż leży w połowie drogi od stacji w Osielcu do schroniska na Babiej Górze, znajduje się na polesisku w odległości ok. 200 m od głównego szlaku, z którego budynek będzie widoczny...”

   

  (30.10.2004 r.)

  czytaj dalej >>>

   - 1 - 2 - 3 - 4 - next >>

    

  Beskidy strona główna >>>

  Oferta schroniska >>>
  © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA