Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / MOGIELICA
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
BESKID WYSPOWY - MOGIELICA


Wystawa darów  papieskich w Collegium Marianum zdjęcia galeria

Jan Paweł II w Wadowicach 1978 rok zdjęcia galeria

Konsekracja kościoła p.w. św. Piotra Apostoła 1991 zdjęcia galeria

Gorce panorama z polany Upłaz na Tatry zdjęcia, galeria

Papież Jan Paweł II w Wadowicach zdjęcia galeria
 Wspomnienia pobytu Jana Pawła II

„Wobec piękna gór czuję, że On jest, i wtedy zaczynam się modlić”
ks. Stanisław Wojcieszak (1,2,3)

Adam Sołtys  (4)

 

 •  

  Kroniki Szkół Podstawowych  nr 1 i 4 w Słopnicach odnotowują, że w 1934 r., a więc równe 70 lat temu, obchodzono bardzo uroczyście na szczycie Mogielicy tzw. „Święto lasu”. Wychodziły więc na Mogielicę dzieci wraz z nauczycielami i przedstawicielami rodziców. Sadziły tam małe drzewa, by uczyć się leśnej uprawy, a po pracy był poczęstunek. Święto to  przeżywane było także w innych latach. Niekiedy uczniowie schodzili z Mogielicy do Szczawy, gdzie degustowały mineralnych zdrojów, a stamtąd  przywozili ich do Słopnic furmankami rodzice. Nieco podobna do wspomnianego „Święta lasu” była uroczystość pobłogosławienia na Mogielicy papieskiego krzyża, dnia 22 sierpnia 2004 r.

  1. mogielica.jpg (21.68 Kb)Mogielica (1170 mnpm), to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego i królowa tego pasma gór przypominających wyspy. Z jej szczytów wypływają liczne źródła wód zamieniające się w potoki i rzeki. Przez okoliczną ludność góra ta nazwana jest Kopą. Na samym  szczycie są głazy i szczeliny skalne. Dawniej stała na nich okazała, drewniana, kilkupoziomowa wieża triangulacyjna (patria). Dziś pozostały po niej resztki fundamentów. Tuż pod szczytem od strony południowo zachodniej, rozciąga się przepiękna, rozległa hala, na której do niedawna stacjonowali jeszcze pasterze. Polana ta, zwane jest pospolicie „Stomorgi”. Obecnie, nie koszone jej trawy, odznaczają się wiosną soczystą zielenią , a w jesieni przybierają kolor rudy. Mogielica słynęła z pięknych lasów i starego drzewostanu. Niestety, przed kilkunastoma laty, drzewostan ten boleśnie przetrzebiono. Z ubocza szczytu oraz podszczytowej polany rozpościerają się na południe zapierające dech widoki na Gorce i pasmo Tatr. Pięknymi widokami można się także delektować patrząc na zachód, w kierunku wsi Jurków oraz wzniesień Łopienia, Ćwilina i Snieżnicy ; zaś na północny wschód,        w kierunku Słopnic, Limanowej i okalających ją gór. Ze szczytem Mogielicy związanych jest wiele podań i legend. Tu miały być ukrywane skarby. Góra ta była ulubioną siedzibą zbójców. Tu, w osiemnastym wieku, ukrywał się zbójnik beskidzki Józef Baczyński i jego pomocnik Świstak. O wiarygodności tego świadczy nazwa jednego z przysiółków w górnej partii Słopnic - „Do Świstaka”.  W czasie II wojny światowej Mogielica była miejscem działania partyzantów. Przypominają dziś o tym coroczne, sierpniowe nabożeństwa partyzancko-patriotyczne w Szczawie. O  północne zbocze Mogielicy, od strony Słopnic, rozbił się samolot. Kronika Szkoły Podstawowej nr 2 podaje, że był to samolot niemiecki, i rozbił się 27. 01. 1944 r. Zginęło wtedy      5 żołnierzy. Przez górę tę przebiegają liczne szlaki turystyczne prowadzące ze wszystkich kierunków, i jest ona lubiana i odwiedzana przez turystów. Jednym z nich był kapłan – duszpasterz, a także kardynał z Krakowa – ks. Karol Wojtyła.
  2. W kalendarium jego życia  jest informacja, że w czerwcu 1953 r. podchodził na Mogielicę z Rzek, a w lutym roku następnego, brał udział w narciarskiej wyprawie zorganizowanej przez przyjaciół rozpoczynając trasę w Tymbarku (zob.U.J.Własiuk „Ja tam u was byłem...- pilnujcie mi tych szlaków”, Kraków 2003, s.105). Był także później wiele razy. Przypomina o tym Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym. Świadectwem tego jest także artykuł  dr Wandy Półtawskiej - uczestniczki wypraw na Mogielicę, zamieszczony w tygodniku „Źródło” (18.07.2004r.s.22-24), zatytułowany: „Rąbek tajemnicy. Łąka szczytowa na Mogielicy”. Numer tego tygodnika poświęcony jest specjalnie modlitwie, i pobyt ks. Karola Wojtyły w górach, a także na Mogielicy ukazany jest jako wielka modlitwa i żywy kontakt z Bogiem przez podziw dla piękna gór. Tę modlitwę praktykował sam i uczył jej tych, którzy tam z nim byli. Modlitwa ta oparta była na Liturgii Słowa, bowiem na wspomnianej polanie „Stomorgi”,                w przepięknej scenerii gór sprawował Mszę św., a baza namiotowa była w pobliżu potoku. W czasie Mszy śpiewano pieśni. Między innymi ulubioną i pięknie oraz głośno śpiewaną przez ks. Wojtyłę pieśń: „Bądźże pozdrowiona Hostio żywa”. Jej echo odbijało się o krawędzie lasu, który stanowił ściany tej niezwykłej górskiej świątyni. Wspomniana pani dr Półtawska opisuje, że pewnego razu, gdy ks. Wojtyła zaczął  w czasie Mszy czytać Ewangelię, z lasu wybiegła sarna z małym sarniątkiem. Nie odwróciła ona uwagi od słuchania Bożego Słowa. Słuchała sarna i uczestnicy Mszy, zatopieni w Bogu, którego obecność ludzie nie zawsze dostrzegają.

  Wspominając to wędrowanie został postawiony na szczycie Mogielicy papieski krzyż, a pod nim umieszczona granitowa tablica z następującym napisem: „WOBEC PIĘKNA GÓR CZUJĘ, ŻE ON JEST... I WTEDY ZACZYNAM SIĘ MODLIĆ”.  Jan Paweł II.  Dla upamiętnienia kilkakrotnych wędrówek             ks. Karola Wojtyły po turystycznych szlakach Beskidu Wyspowego.                     W 50 rocznicę pobytu na Mogielicy. 22.08.2004.  Ten ponad czterometrowy krzyż umieszczony jest na skale, nad przepaścią, w którą, według podania zrzucano samobójców. Od krzyża rozpościera się wspaniały widok na dolinę Kamienicy, Gorce i Tatry. Krzyż został wykonany przez zakopiańskiego kowala  Stanisława Gąsienicę Byrcyna i jest podobny do tego, który z tej samej okazji, został wzniesiony                    i poświęcony 14.sierpnia tego roku w Gorcach, na Lubaniu.

  1. Inicjatorem uczczenia w ten sposób wspomnianej rocznicy był rodak słopnicki,             a obecnie proboszcz Ochotnicy Dolnej, ks. Stanislaw Wojcieszak oraz Samorząd Gminy Słopnice. W niedzielę, 22 sierpnia tego roku, zostala odprawiona  Msza św.    w intencji Ojca św. i poświęcony krzyż. Dokonało się to w czasie „Złazu turystycznego – Mogielica 2004”. Jest to jedna z największych imprez turystycznych w Beskidzie Wyspowym w którą angażuja się gminy, które graniczą na szczycie Mogielicy, a więc Słopnice, Dobra, Kamienica. Włącza się w to także Starostwo        w Limanowej. Choć impreza ta ma już swoją tradycję, gdyż odbyła się już po raz szósty, tegoroczna była niezwykła, po raz pierwszy bowiem połączona była                 z odprawieniem Mszy św., którą celebrował i Słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Wojcieszak. Mimo niepogody w uroczystości wzięło udział kilkaset osób                    z okolicznych miejscowości oraz różnych stron Polski. W czasie rozważania kaznodzieja mówił: ”W górach człowiek uczy się mądrości i życia, wytrwałości            i samozaparcia oraz solidarności. Wobec potęgi gór wszyscy winni czuć się równi. W górach można przemyśleć i przemodlić ważne sprawy i decyzje życiowe. Tu można myśleć o sobie i świecie, a myślenie to dziś dla wielu ludzi – luksus. Tu można się skupić, a o skupienie tak trudno dziś w wirze życia.... Dziś na Mogielicy został poświęcony krzyż. Do 1980r. stała tu nieopodal potężna drewniana wieża triangulacyjna, służąca do pomiaru, a dla turystów jako wieża widokowa. Obecnie tej wieży już nie ma, ale od dziś punktem odniesienia z Mogielicy będzie poświęcony krzyż papieski upamiętniający wędrówki ks. Karola Wojtyły. Niech ten znak – krzyż przypomina nam, że dzięki niemu ukazuje się wspaniała perspektywa wieczności. Idąc na Mogielicę nie omijajmy go, ale podążajmy do niego, bo jest on znakiem miłości     i zbawienia. Niech ten krzyż dodaje nam odwagi do dobra. Bowiem przez krzyż idzie się do chwały”.

  Zapewne ten papieski krzyż na Mogielicy przypominał będzie wszystkim turystom     o pełniejszym, duchowym wymiarze turystyki, jak to było w życiu ks. Karola Wojtyły, dla którego wędrówki były modlitwą i uwielbieniem Boga Stwórcy               i  Kreatora.   

  © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA