Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / GINĄCY ŚWIAT - PATAN
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
GINĄCY ŚWIAT -NEPAL - PATAN


Stanisław Biel zdobycie Eigeru zdjęcia galeria

Mongolia góry, stepy zdjęcia galeria

Krzysztof Wielicki Mount Everest zdjęcia galeria

Góry Pamir wschód słońca


Wyspa Skarbów, Wyspa Robinsona zdjęcia galeria
Ginący Świat  NEPAL – PATAN

Stanisław Biel

Tym razem przeniesiemy się do Patanu – drugiego pod względem ludności miasta Nepalu. Dlaczego? Ten niewilki kraj o powierzchni 147.191 km2, liczący około 16 mln. Mieszkańców z których ponad 600 tys. zamieszkuje dolinę Katmandu.

patan.jpg (28.08 Kb)            Jego ludność to mozaika etniczna. Zamieszkuje go ok.35 grup etnicznych, kast rozróżniających się pod względem antropologicznym, językowym i religijnym. Aż dziw bierze że wszyscy ci ludzie żyją na stosunkowo niewielkim terytorium w harmonii. Oficjalnym językiem Nepalu jest „nepali” – zbliżomy do języka hindu używanego w północnych Indiach – oba wywodzą się z sanszkrytu i używają tego samego alfabetu „devanagari”. Nepali używa na co dzień ok. 45% mieszkańców kraju. Jest to język główny nauczany w szkołach podstawowych. Z pozostałych około połowa mówi jednym z dialektów Teraju.

            Konstytucyjną religią jest hinduizm. Panuje tutaj jednak pełna tolerancja religijna. W Nepalu rozpowszechniony jest buddyzm, a także lamaizm – czyli tybetańska odmiana tandryjskiego buddyzmu. Obie te religie współistnieją bardzo dobrze i przenikają się wzajemnie. Wielu wyznawców odprawia modły zarówno w świątyniach hinduistycznych jak i buddyjskich czcząc bóstwa obydwu religii obchodząc ich święta religijne. Dla wyznawców hinduizmu Budda jest jednym z wcieleń Boga Wisznu. To współistnienie obu religii uzewnętrznia się w Duvbar Square w Patanie. Duvbar Square jet to nazwa centrum i występuje w wielu miasteczkach.         

patan2.jpg (16.63 Kb)

   Patan – dawna nazwa Lilitpur, czyli miasto piękna – to drugie miasto Nepalu. Jego początki sięgają III w. Stare centrum „Duvbar Square” to skarbnica architektury i sztuki Newarów. Newarowie stanowią 80% jego mieszkańców, a 2/3 mieszkańców Patanu wyznaje buddyzm. Patan był i jest centrum artystycznego rękodzielnictwa.      Na Duvbar Square dominuje Pałac Królewski ukończony ok. 1650 r.  Najwyższą budowlą w kompleksie pałacowym jest trzystopniowa pagoda poświęcona bogini Toleju Bhawari – zwana również światynią Degustaje.

            Najważniejszą budowlą z kilku świątyń występujących w Duvbar Square jest kamienna Shikhara poświęcona jednemu z wcieleń Wisznu – Krisznie. Fryzy zdobiące jej balkon są najpiękniejszymi okazami rzeźby w kamieniu. Ma ona pięć pięter z balkonami ozdobionymi figurami, a zwieńczony jest kształtną Shikharą. Rzeźby przedstawiają sceny z epoki Ramajana i Halhabharata. Przed tą świątynią znajduje się kolumna zwieńczona rzeźbą przedstawiającą wierzchowca Wisznu – boskiego ptaka Garudę.

            W pobliżu Duvbar Square usytuowany jest jeden jeden z najpiękniejszych nabytków buddyjskich – klasztor i świątynia Hiramya Varna Maharikar – Złota Świątynia. Świątynia ta jest budowlą pagodową, a nazwa jej wywodzi się z tego, że jest pokryta złotym dachem.

 

Opracowano w oparciu o:

Janusz Kurczab – NEPAL Przewodnik Trekingowy Wyd. Explo 1993              

9 Shikhara – Buddyjska pagoda Krischna Mandir – zwieńczona typową shikharą

10 Pagoda Wisznu

11 Główna ulica Duvbar Square. Z lewej shikhara Wisznu, na wprost pagoda Visheshwara.

12 Pagoda Krishna Mandir

14, 18, 20 Okapu spadzistych dachów pagód podtrzymują bogato rzeźbione podpory – często spotykane motywy erotyczne.

17 Jeden z portali Złotej Świątyni

19 Pomnik Garudy, na drugim planie pagoda Wisznu

21 Rzeźba z pałacu królewskiego symbolizująca jedną z dwóch świętych rzek hinduizmu.

22 „Strażnicy” wejścia do pałacu królewskiego

23 Pagoda świątyni Wisznu – najbardziej tupowa świątynia doliny Katmandu.

24 Jeden z dziedzińców pałacu królewskiego

25 Wieże pagody i shikhary, kolumna z posągiem wierzchowca Wisznu – boskiego ptaka Gerudy.

26 Główny portal Złotej Świątyni

27 Dzwon modlitewny w Złotej Świątyni.

28 Jedno z wejść do pałacu królewskiego

29 Posąg Marsimhy

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA