Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / GÓRA SYNAJ
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
GÓRA SYNAJ


Kaukaz Elbrus, Uszba zdjęcia galeria

Sycylia galeria zdjęcia


Góry Pamir wschód słońca

Wyspa Skarbów, Wyspa Robinsona zdjęcia galeria

Mongolia góry, stepy zdjęcia galeria
Synaj
Jerzy Bogusław Nowak

 Wadowice strona główna >>>

Królestwo wiatru, piasku, słońca.

„Eksterytorialny” trójkąt wciśnięty między Azję i Afrykę. Nadzwyczajne piękno krajobrazu wplecione w wieki historii.

synaj.jpg (14.91 Kb)Na północy piękne śródziemnomorskie plaże przechodzące na południu w pustynię. Z niej z wolna wyrastaja góry - metrykalnie nienajmłodsze. Niejednorodna budowa geologiczna skutkuje „orgią” kolorów i fantazją kształtów. Wśród nich ogromne doliny zwane Wadi. Zasieki z drutu kolczastego, fragmenty roztrzaskanych dział, wozów bojowych przypominaja o ponurej historii zmagań Egipcjan z Izraelitami. Tu i ówdzie tablice informujące o minach.

Nienaturalnie soczysta zieleń oazowych palm przypomina, ze Synaj to odwieczne królestwo Beduinów. Dumni synowie pustyni wolność kochają ponad wszystko. A góry jak to góry zdają się tego nie dostrzegać. Tkwią dostojnie, gotyckimi iglicami strzelajaąc ku niebu. Czarny kontur Świętej Katarzyny (2642 m. n.p.m.) majaczy przed nami. Jesteśmy na Górze Synaj (2285). Nerwowo oczekujemy na świt. Wraz z nami wierni z całego świata. Różnych ras i religii. Wielojęzyczna grupa oczekuje w niemym podnieceniu. Grupa z Konga intonuje pieśń. Prawosławni z Ukrainy, Białorusi melodyjnie powtarzają słowa popa. Wreszcie. Ciemna kreska horyzontu różowieje sie i poszerza się. Jaskrawa kula słońca rośnie i zbliża sie do nas. Wierzchołki gór wynurzaja się z ciemności. Noc majestatycznie odchodzi.

Czy w takiej scenerii Pan Bóg wręczył Mojżeszowi tablice z 10-ga przykazaniami? A może było inaczej?

Wokół morze gór. Gdzieś w dali zatoka Akaba, nad którą „rozsiadły” się słynne kurorty Sharm el Sheikh, Noama Bay, Dahob i Nuweiba.

Wspaniałe plaże, ciepłe morze i niezapomniane widoki. Prawdziwym jednak rajem są rafy koralowe. Baśniowe kształty, podwodny świat roślin i zwierząt dostarcza wrażeń iście pozaziemskich. Tylko pustynny piasek, niczym w klepsydrze czasu, z miejsca na miejsce wiatrem przenoszony, zdradza ich ziemski rodowód.

 

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA