Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / MEDYCYNA W PLECAKU - URAZY ZIMOWE
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
MEDYCYNA W PLECAKU - URAZY ZIMOWE


Dolina Chochołowska otoczenie zdjęcia galeria

Tatry zimą Czerwone Wierchy zdjęcia galeria

Beskid Mały Leskowiec zima w górach zdjęcia

Beskid Mały Leskowiec zima w górach zdjęcia

Zima w Beskidach Hala Lipowska, Rysianka zdjęcia
         
Krzysztof Kościelniak

Medycyna w plecaku – urazy zimowe     Organizacja wycieczek górskich >>>

 

Urazy są typowo wkomponowane podczas uprawiania turystyki zarówno pieszej jak i narciarskiej. Chodzenie zimą wiąże się z bardziej ekstrmalnymi warunkami temperatury związane jest również z występującym czasami oblodzeniem szlaków szlaków turystycznych, a więc sama wędrówka jak i ewentualna pomoc jest znacznie trudniejsza. Uprawianie sportów zimowych takich jak narciarstwo wiąże się z większymi szybkościami osiąganymi na stokach, czasami niedopracowana technika, brawura może być przyczyną wypadków. Nieodpowiednie przygotowanie kondycyjne, brak zaprawy, a jednocześnie stęsknienie za nartami sprawia że w tej pierwszej fazie, gdy spadnie śnieg warunki na stokach są jeszcze niezbyt dobre.  Warstwa śniegu nie jest jeszcze zbyt okazała, wystają kamienie, korzenie, czasem gałęzie na które może się nadziać pechowy narciarz, co oczywiście powoduje różnego rodzaju kontuzje.

Jeśli chodzi o urazy to rozróżnia się wg gradacji od najlżejszych do najcięższych: otarcia, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, oraz złamania /zamknięte i otwarte/. Zwykle dochodzi do urazów kończyn, ale może dojść również do urazów klatki piersiowej, brzucha, czy głowy. To już jest sprawa poważna gdyż może się wiązać ze złamaniami zarówno kości żeber, obojczyków, kości miednicy, czy też kości czaszki. Może dojść do urazów wewnętrznych związanych z krwawieniem wewnętrznym niebezpiecznym dla życia. Warto widzieć że przy złamaniach kości zawsze dochodzi do wynaczynienia krwi /otwarta rana, lub krwiak wewnętrzny/. I tak przy złamaniu kości przedramienia ubytek krwi wynosi 200 – 300 ml., w przypadku złamania kości udowej można utracić  2 do 3 litrów, a w przypadku złamania kości miednicy możne dojść do utraty nawet 5 litrów krwi /dorosły człowiek ma ok. 6 – 7 litrów krwi/. Jest to znaczący ubytek mogący spowodować wstrząs, a nawet zgon /utrata krwi w ilości 30-40% powoduje wstrząs/. Przy krwotokach do ważnych dla życia narządów takich jak mózg /krwiaki przymózgowe, czy śródmózgowe/ należą do najniebezpieczniejszych i mogą skończyć się zgonem. Podobnie krwawienie do jam opłucnowych w klatce piersiowej, czy jamy otrzewnowej wewnątrz brzucha też może się skończyć zgonem. Przewrócenie się na prawy bok może skutkować urazem wątroby, a na lewy bok obrażeniami śledziony i przy pęknięciu tych narządów może dojść do wykrwawienia się do jamy otrzewnowej. Wynaczyniająca się krew do jam opłucnowych np. po złamaniu żeber także może spowodować wstrząs, a w wypadku pokaleczenia tętnic międzyżebrowych może dojść do zgonu. Są to ekstrmalne sytuacje. Należy zachować ostrożność, obserwować poszkodowanego i czym prędzej powinien on znaleźć się na obserwacji w szpitalu celem zrobienia badań i wykluczenia krwotoków wewnętrznych.

Najprostsze urazy są to otarcia naskórka związane z upadkiem, zawadzeniem o wystające skały, korzenie, czy drzewa. Poważniejszym urazem jest siniak /krwiak/, które objawia się typowym zasinieniem, bólem. Nieraz mogą to być dolegliwości na tyle mocne że utrudniają poruszanie się. Sam krwiak zwykle nie powoduje wyłączenia kończyny, chyba że dotyczy to stawów. Krwiak śródstawowy jest wskazanie do szybkiego przetransportowania poszkodowanego do szpitala. Nie może on chodzić samodzielnie, gdyż pogłębia to uraz.

 Poważniejszym obrażeniem dotyczącym stawów jest skręcenie, zwichnięcie i złamanie. Są to urazy na tyle poważne iż w trudnych warunkach zimowych należy zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanych organizacji ratunkowych TOPR i GOPR.

Pomoc w tych wypadkach polega na niedopuszczeniu do wychłodzenia organizmu poprzez  ubranie poszkodowanego w ciepłą odzież, zawinięcie w folię NRC, oraz podanie ciepłej herbaty.

Podstawowymi lekami w wypadkach gdy nie dochodzi do krwawienia zewnętrznego są: ARCALEN, FASTUM, PROFENID /w postaci żelu/ – który należy wcierać w bolące miejsca powoduje to łatwiejsze wchłanianie wynaczynionej krwi, a jednocześnie działa miejscowo przeciwbólowo. Również wygodnym lekiem jest ALTACET, czyli kwaśna woda dostępna w tej chwili nie tylko w tabletkach, ale i w żelu. Można ją wcierać w bolące miejsce np. na zmianę z ARCALENEM czy PROFENIDEM. W przypadkach silnych bólów należy podać doustnie leki przeciwbólowe w postaci tabletek / PYRALGINA, IBUPROM itp./, albo doodbytniczo w formie czopków / PYRALGINA, PROFENID itp./.

 

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA