Strona główna / nr 2 (4) - WIOSNA 2005 / PODRÓŻE PO ZIEMI STRYSZOWSKIEJ
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
STRYSZÓW ZAKRZÓW ŁĘKAWICA STRONIE


Beskidy, Beskid Mały Leskowiec zima w górach zdjęcia galeria

Beskid Mały Leskowiec zima w górach zdjęcia galeria

Babia Góra wschód słońca zdjęcia galeria

Wystawa darów  papieskich w Collegium Marianum zdjęcia galeria

Kwiaty kwitnące wiosną zdjęcia galeria
Podróże po Ziemi Stryszowskiej  
GMINA STRYSZÓW

 •  

              Gmina Stryszów w Beskidzie Średnim pomimo znacznego zainteresowania turystów
  i promowania przez samorząd lokalny jest nie do końca odkrytą krainą.

       3.jpg (12.20 Kb)       Proponuję sentymentalną podróż po znanych i nieznanych zakątkach Małej Ojczyzny – Gminy Stryszów, wizytę w SUNFLOWER FARM, gdzie gościł sam Książe Karol, brytyjski następca tronu, poznanie smaków i uroków tej pięknej ziemi.

              Do gminy dotrzeć można wsiadając w Krakowie do przedziału kolejowego
  i przemierzyć żelazny trakt kolejowy, już elektryczną „lokomotywą”, łączący Kraków
  z Suchą Beskidzką i Zakopanem i wysiąść na starych, pamiętających czasy Najjaśniejszego Pana Cesarza  Franciszka Józefa stacjach PKP w Stroniu i Stryszowie.

  Pierwsi pasażerowie przemierzyli tę trasę już w 1983 r., 123 lata temu.

  Amatorzy komunikacji zbiorowej, kołowej korzystać mogą z linii autobusowych i busów relacji Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska oraz busów Kraków – Stryszów, a automobiliści z dróg powiatowych:

  Ø     Klecza – Stryszów – Leśnica – Kalwaria Zebrzydowska

  Ø     Barwałd – Stryszów – Zembrzyce

  Ø     Kalwaria Zebrzydowska – Zakrzów

  Ø     Budzów – Zachełmna – Stronie

  Wjeżdżając do gminy Stryszów ulegamy urokowi malowniczych wzgórz, pokrytych zwartymi kompleksami leśnymi z śródleśnymi polankami. Łąki i pola uprawne przedzielone licznymi miedzami tworzą układ tarasowy z bogatą szatą roślinną.

  2.jpg (10.73 Kb)Z licznych wzniesień dróg dojazdowych można zachwycać się wspaniałymi, rozległymi widokami, szczególnie na majestatyczną królową Beskidów – Babią Górę, przełom Skawy, a przy dobrej widoczności można zobaczyć Tatry.

  Z uroczych zakątków Bugaja Zakrzowskiego, Kamionki Strońskiej Góry
  w Stroniu roztacza się cudowna panorama z zespołem manierystycznym Sanktuarium Kalwaryjskiego z dróżkami i na Lanckorońską Górę z ruinami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, który pozostawił w tym miasteczku na wzgórzu drewnianą zabudowę
  w Ryneczku, a UNESCO wpisało te obiekty na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury
  i Natury.

  Dech zapiera !

  Najwyższym szczytem jest Góra Chełm o wysokości 603 m n. p. m., gdzie przy czerwonym szlaku beskidzkim stoi brodaty, owłosiony pustelnik egipski Św. Onufry. Posadowiony na kamiennym cokole, wyrzeźbiony ręką nieznanego ludowego artysty, jako patron wędrowców, turystów, tkaczy wskazuje szlak – drogę już od 1564 r. O Chełmie
  i pięknie tych okolic pisze strofami wiersza od 10 lat znana poetka ludowa ze Stronia Maria Stanowska.

  Druga figura Św. Onufrego znajduje się w Stroniu - Pod Lipą, a na kamiennej podstawie wyryty jest napis „ A. DO. 1769  20 maj”. Według podań miejsce i data związane są z bitwą stoczoną w tych okolicach przez bohaterskich konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi, podczas której do niewoli dostał się późniejszy król Madagaskaru Maurycy Beniowski.1.jpg (11.59 Kb)

  Osobliwością tej figury była możliwość swobodnego obracania się dookoła, dzięki żelaznemu bolcowi umieszczonemu w podstawie rzeźby. Ustawienie świętego w kierunku podróży, miało według miejscowych przekazów zapewnić pomyślność w drodze i uchronić przed napadem rozbójników i dzikich zwierząt, strzec przed burzą i jej skutkami. Św. Onufry będzie nierozłącznym elementem symboli gminy i jest od listopada 2004 r. w herbie, fladze, banerze i pieczęci Gminy Stryszów.

              Nieodłącznym elementem stryszowskich krajobrazów są rozliczne kapliczki domkowe, wotywne, wnękowe, figury i figurki kamienne i drewniane, przydrożne krzyże. Obiekty te w liczbie ponad 70-ciu można znaleźć na rozstajach dróg, na wzgórzach, granicach parafii i gminy, w ogrodach domowych, przy kościołach, na szlakach wiodących do Kalwarii Zebrzydowskiej, po której wędrowali pielgrzymi do kalwaryjskiego Sanktuarium.

  „[...] ka ino spojrzyć drogom idącemu wsiowom,

  wszędy dojrzy figurę tu starom tam nowom –

  kazdo grubso topola, wierzba i przypłocie

  wprasa świentom opatrzność znużonej tęsknocie –

  Chrystuski frasowane, Matkiboski zielne,

  Barbary, Floryjany i świente kościelne

  Któryk się wypierają wszyćkie kalendarze [...]”

        

                                                                                                              (Emil Zegadłowicz)

  Być może w niedługim czasie na terenie gminy powstanie swoiste muzeum, muzeum bez murów: EKOMUZEUM STRYSZÓW – „Śladami przydrożnych modlitw”.

  Pod urokiem Stryszowa i okolic był Książe Karol, następca tronu Wielkiej Brytanii, który w dniu 13 czerwca 2002 r. odwiedził Stryszowskie Centrum Ekologicznych Technologii Sunflower Farm i siedzibę Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC). Organizacja ta została uhonorowana w kwietniu 2002 r. Nagrodą Goldmana – Ekologicznym Noblem. W trakcie pobytu na farmie Książe zwiedził wszystkie obiekty,
  w których zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł budownictwa ekologicznego oraz ochrony wód m. in. budynek ze słomy i gliny zasilany i ogrzewany energią słoneczną, stryszowską chatę, w której zastosowano system doświetlania pomieszczeń naturalnym światłem i słoneczną instalacją grzewczą, szklarnię sferyczną i eksperymentalny ogród ekologiczny.

  4.jpg (10.21 Kb)W drugiej części pobytu Książe Karol spotkał się z lokalnymi rolnikami ekologicznymi, którzy przyjęli go chlebem i solą oraz specjalnie przygotowaną przyśpiewką autorstwa Szczepana Master z Łękawicy. Stoły suto zastawiono produktami z ekogospodarstw. Brytyjski następca tronu i świta zachwycali się smakiem lokalnych, tradycyjnych produktów, a szczególnie wiejską szynką przygotowaną przez ekorolnika Szczepana Master na podstawie starej receptury, przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

  Pobyt w Stryszowie daleko odbiegał od przyjętej etykiety zalecanej przez przedstawiciela ambasady brytyjskiej. Książe przyjął bukiet pięknych polnych kwiatów od ośmioletniej Pauliny Adamus, która ubiegła „Borowików”, przywitał się z kilkunastoma mieszkańcami wsi a nawet złożył podpis w pamiątkowej księdze, czego ponoć nigdy nie robi. Książe zauroczony został stryszowską wsią, bogactwem produktów lokalnych, smakiem kuchni polskiej.

  A gdyby chciał pozostać dłużej mógłby skorzystać z pobytu w jednym z kilkunastu gospodarstw ekologicznych na terenie gminy. Z tej oferty skorzystać może krajowy
  i zagraniczny turysta, który obcując z gospodarzami podczas wakacyjnego czy też weekendowego pobytu zauroczony zostanie gościnnością, ciepłem domowego ogniska
  i poczuje smak swojskiego masła, sera, sałatek, przetworów. Dla osób, które nie cierpią tłumu, hałasu modnych kurortów to raj na ziemi.

              Na zboczu Góry Chełm w Zakrzowie w otoczeniu lasów i zieleni
  w krystalicznym powietrzu i mikroklimacie, lepszym niż rabczański i ciszy, co
  w uszach dzwoni znajduje się Ośrodek Wczasowo-Rekolekcyjny Archidiecezji Krakowskiej im. Jana Pawła II. Jest to miejsce szczególnie nastrojowe, pozwalające na odpoczynek fizyczny i duchowy, indywidualny i zbiorowy w formie kolonii, wczasów, zimowisk, zielonych szkół. Dwupokojowe apartamenty z łazienkami, powstałe po modernizacji pomieszczeń w zabytkowych willach modrzewiowych w stylu góralskim, pamiętają przybywających tu „Piłsudczyków”, „Strzelców” a także Karola Wojtyłę – gimnazjalistę wadowickiego, biorącego udział w szkoleniach przysposobienia obronnego. Oprócz już wymienionych walorów magnesem, przyciągającym turystów jest atrakcyjna cena, o czym można przekonać się samemu, przybywając do ośrodka. W najbliższym czasie powstaną tu dodatkowe obiekty stanowiące Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe a być może na stoku pojawi się wyciąg narciarski i przyciągnie amatorów białego szaleństwa.

  Po przeciwległej stronie Caritasowego Ośrodka tuż przy głównej, powiatowej drodze znajduje się Dwór Senator z restauracją, kawiarnią, hotelem, salami konferencyjnymi, jeden
  z reprezentacyjnych obiektów na terenie gminy. Dwór z XIX wieku należący m.in. do arcyksięcia Raisera Habsburga czy Zygmunta Lewakowskiego senatora II Rzeczpospolitej – od którego zapożyczono nazwę – rozłożony w otoczeniu ogrodu tarasowego i parku
  z licznymi ciekawymi okazami drzew jak i dąb czerwony, jesiony, lipy, sosna wejmutka, kasztanowiec biały.

  Być w Stryszowie to koniecznie należy odwiedzić najstarszy zabytek – dwór
  z XVI wieku obecnie oddział muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. W kilku pomieszczeniach na piętrze znajduje się stała ekspozycja przedstawiająca wnętrza XIX wiecznego średniozamożnego dworu. W części parterowej goszczą cykliczne wystawy artystów współczesnych i nie tylko, bo w 2004 r. zagościły XVIII/XIX wieczne ikony z Szamotulskich zbiorów. Podczas wystaw często prezentowane są niezwykle oryginalne prace drewnem malowane – intarsja, obrazy świętych na szkle malowane, malarstwo i rzeźba w drewnie, korzenioplastyka, igłą haftowane, fotograficzne. Dziedziniec stryszowskiego dworu i otoczenie z zabytkowym spichlerzem pamiętają głos i muzykę, światło i dźwięk takich artystów i zespołów jak: Halina Frąckowiak, Orkiestra Św. Mikołaja, Stare Dobre Małżeństwo, Czerwony Tulipan, Anna Szałapak, De Press i wielu innych, którzy uświetniają wernisaże wystaw. Piękny park z otoczenia dworu jest miejscem zakończenia tradycyjnych już Rajdów Turystycznych Stryszów Wiosna 2000 i kolejnych. W 2005 r. już piątego organizowanego przez PTTK Oddział Ziemia Wadowicka we współpracy z Wójtem Gminy Stryszów.

  W czerwcu 2005 roku „Stryszowska perełka” – Muzeum będzie gościć
  w swoich wnętrzach rozliczne anioły z różnych stron Polski, w tym bieszczadzkie
  i w różnych formach: rzeźba, malarstwo, ceramika, haft… Bogactwo kultury materialnej ukryte jest we wnętrzach trzech kościołów parafialnych w Stryszowie, Zakrzowie, Łękawicy.

              Ofertę dla amatorów turystyki pieszej stanowią znakowane szlaki turystyczne:

  czarny  - Wadowice PKP - Rynek - Gorzeń Dolny - Gorzeń Górny - Świnna  Poręba -               Jaroszowicka Góra (544 m npm) - Łękawica - G. Żar (527 m npm)

  czerwony - Zembrzyce - G. Starowidz -Dąbrówka - Stryszów - Stronie - Palcza

  zielony - Kalwaria Zebrzydowska - G. Żar - Stronie - G. Chełm – Zachełmna

  niebieski – Góra Chełm od figury Św. Onufrego Stryszów - Bugaj Stryszowski
  – Bugaj Zakrzowski – Góra Żar.

              Atrakcją turystyczną jest jaskinia Mysiorowa Jama na zboczach góry Kurczyna
  w Dąbrówce. Stanowi ona jedyny przykład jaskini szczelinowej z korytarzami bocznymi w Beskidzie Średnim, jej długość wynosi ok. 140m.

  Przez gminę przebiega także część Szlaku Papieskiego Wadowice – Łękawica – Kalwaria Zebrzydowska. Dla amatorów turystki kwalifikowanej wytyczono
  32 kilometrową trasę rowerową w ramach Bursztynowego Szlaku Rowerowego oraz przebiegać będzie Bursztynowy Szlak Greenweys Budapeszt - Kraków.

  Cóż dodać! Jest to tylko część osobliwości przyrodniczych i kulturowych oraz dorobku mieszkańców wspólnoty samorządowej gminy Stryszów.

  Atrakcyjność tej krainy wzrośnie po zakończeniu budowy zbiornika wodnego „Świnna Poręba” na rzecze Skawa, na obrzeżach którego położone są trzy wioski: Dąbrówka, Stryszów, Łękawica. Powstanie „Beskidzkiego Jeziora” wkomponowanego w urozmaicony krajobraz pagórków i gór pokrytych lasami i szachownicą pół umożliwi także amatorom sportów wodnych czynny wypoczynek.

   

  Jan Wacławski – Wójt Gminy Stryszów
  © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA