Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / O HISTORII SCHRONISKA NA HALI KRUPOWEJ / Hala Krupowa cz 2
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Beskid Żywiecki Hala Krupowa

Beskid Żywiecki - Historia budowy schroniska na Hali Krupowej cz 2

 •  

  Wiosną 1935 r. rozpoczęto gromadzenie materiałów budowlanych, a w lecie przystąpiono do budowy. Datę ukończenia budowy w stanie surowym – 12 października 1935 r. wykuto na kamieniu, który do dziś znajduje się w fundamentach obecnego schroniska. W 1936 r. budynek ostatecznie wykończono i wyposażono, a w lecie oddano do użytku turystów, co tak odnotował rocznik „Wierchy” (tom XIV): W Beskidach Zachodnich wykończono ostatecznie schronisko na Policy, stanowiące ważne ogniwo w łańcuchu schronisk na dalekobieżnym głównym szlaku karpackim PTT. Schronisko było małym, parterowym, drewnianym budynkiem; już wkrótce po otwarciu okazało się za ciasne, toteż powiększono je nieco w 1937 r. Niedługo jednak miało  służyć turystom.

  W okresie II wojny światowej polskie góry; Beskidy, masyw Babiej Góry i Pasmo Polic były terenem ożywionej działalności licznych oddziałów partyzanckich. Ich działania nasiliły się zwłaszcza latem 1944 r. Szereg udanych akcji dywersyjno-sabotażowych, dokonywanych głównie na mostach kolejowych i drogowych w rejonie Osielca, Jordanowa, Makowa i Suchej zmusił Niemców do przeciwdziałania. W połowie października przystąpili oni do starannie przygotowanej akcji. 13 października siły niemieckie zgrupowane w Zawoi, Skawicy, Juszczynie i Sidzinie wyruszyły, obejmując pierścieniem obławy znaczny teren Beskidu Żywieckiego, cały masyw Babiej Góry i Pasma Polic. W drugim dniu tej obławy, 14 października 1944 r. spłonęło schronisko PTT „Pod Policą”, dzieląc smutny wojenny los większości  beskidzkich schronisk. Ich odbudowa stała się jednym z głównych zadań reaktywowanego po wojnie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz sukcesora jego idei i kontynuatora działalności – Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

  W 1952 r. gospodarzem górskich szlaków turystycznych w masywie Babiej Góry i Pasma Polic stał się Oddział Krakowski PTTK, u którego działaczy szlachetną zazdrość wzbudziły uwieńczone sukcesem starania Oddziału PTTK Beskid” w Nowym Sączu o budowę schronów turystycznych na Przehybie i Hali Łabowskiej. Na Sidzińskich Pasionkach (taka bowiem jest prawidłowa nazwa hali, ale to odrębna historia), porośnięte wprawdzie trawą i chwastami, stały przecież fundamenty spalonego schroniska. Z wiosną 1954 r. sporządzono ich inwentaryzację, zaś w lecie tegoż roku Oddział był już w posiadaniu projektu schroniska, wykonanego społecznie przez przewodnika i działacza Oddziału Jacka Rutkowskiego – wówczas studenta Politechniki Krakowskiej, dziś emerytowanego profesora Uniwersytetu we Frankfurcie n/Menem. Ogłoszono zbiórkę funduszy na budowę schronu turystycznego na Hali Krupowej i podjęto wstępne czynności. Budowa ruszyła jednak z miejsca dopiero od maja 1955 r., kiedy to nowy Zarząd Oddziału pod przewodnictwem Janusza Grzybowskiego, wsparty niespożytą energią nowo zaangażowanego sekretarza Włodzimierza Zemanka, zdołał przełamać biurokratyczne bariery i uzyskać dla swej inicjatywy moralne i finansowe poparcie. 23 lipca komunikat Zarządu Oddziału nr 12/55 donosił pod nagłówkiem: „Budujemy schron turystyczny im. Prof. Kazimierza Sosnowskiego na Hali Krupowej”:

  czytaj dalej >>>

  << powrót - 1 - 2 - 3 - 4 - next >>

    

  Beskidy strona główna >>>

  © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA