Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / O HISTORII SCHRONISKA NA HALI KRUPOWEJ / Hala Krupowa cz 3
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Beskid Żywiecki Hala Krupowa cz 3

Beskidy Historia budowy schroniska na Hali Krupowej cz 3

 • Ze składek członków naszego Oddziału,, wnoszonych na ten cel od roku, a również ofiar składanych przy różnych okazjach, Oddział nasz sfinansował zakup drzewa, ścinkę w lasach, zwózkę do tartaku i gonciarni, dokonano przetarcia drzewa i sporządzenia gontów oraz zmagazynowano w Skawicy u podnóża gór całość materiału [...]. Pomysł rzucony przez kol. Jacka Rutkowskiego, który w ramach swego zobowiązania wykonał społecznie plany schronu, szybko obecnie zamienia się w czyn, dzięki udzielonej ostatnio przez Komitet dla Spraw Turystyki dotacji [...]. Schron powstaje na granicy gmin Skawica i Sidzina, w przepięknym położenia na górskiej hali, z widokiem na Beskidy i Tatry. W najbliższym czasie Zarząd ogłosi apel: „Jedziemy do Skawicy na własnych ramionach i w plecakach wyniesiemy potrzebne materiały, jak kafle, cegły, sprzęt – na górę!”.

  Ostatnie tygodnie lata 1955 r. to okres  wytężonej, nerwowej pracy. Intensywnie pracowała w górach brygada ciesielska Wincentego Ficka, wozak Stanisław Barzak wykonywał liczne kursy  swoim konnym zaprzęgiem po beskidzkich krętych ścieżkach, działacze i pracownicy Oddziału na własnych plecach wynosili na szczyt gór sprzęt i wyposażenie. Zarząd Oddziału dotrzymał słowa: 9 października 1955 r., przy udziale 420 uczestników I Gwiaździstego Zlotu Turystów (od tego czasu zloty te odbywają się co roku w pierwszą niedzielę października) oraz licznych gości (wśród których była wdowa po zmarłym rok wcześniej Kazimierzu Sosnowskim), prezes Oddziału Janusz Grzybowski przekazał nowe górskie schronisko w Beskidach do użytku turystów. Komunikat Oddziału Nr 19/55 tak opisywał otwarcie:

  W dniu 9.X.55 r. odbyło się otwarcie naszego schronu na Hali Krupowej. Przemówienie z okazji otwarcia wygłosił prezes Zarządu Oddziału, podając jego historię i dziękując Władzom za okazaną pomoc i wykonawcom za ich pracę. W imieniu Zarządu Głównego PTTK przemówił kol. Władysław Krygowski z Krakowa oraz w imieniu Zarządu Okręgu Krakowskiego kol. wiceprzewodniczący Adam Alberti. Przedstawiciele Oddziału PTTK w Nowym Sączu, gratulując sukcesu budowy, wręczyli naszemu Oddziałowi pięknie wykonaną ciupagę. [...] Udział w uroczystości wzięły żona i córka prof. Kazimierza Sosnowskiego, zmarłego przed rokiem zasłużonego pioniera turystyki beskidzkiej. Fatalna pogoda uniemożliwiła planowany przebieg uroczystości i spowodowała niemożność zapoznania się z urządzeniami schronu przez część tak licznie przybyłych uczestników. [...] Tak więc praca naszych członków, ich inicjatywa i ofiarność w połączeniu z życzliwością Władz i pomocą materialną Komitetu dla Spraw Turystyki uwieńczyła pomyślnie rozpoczęte przed rokiem dzieło dla pożytku mas turystów.

   

  czytaj dalej >>>

  << powrót - 1 - 2 - 3 - 4 - next >>

    

  Beskidy strona główna >>>

  © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA