Strona główna / nr 1 (3) - ZIMA 2005 / O HISTORII SCHRONISKA NA HALI KRUPOWEJ / Hala Krupowa cz 4
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Beskid Żywiecki Hala Krupowa cz 4

Beskidy Historia budowy schroniska na Hali Krupowej cz 4

 • Zamierzeniem Oddziału Krakowskiego PTTK była budowa samoobsługowego schronu turystycznego w Beskidzie Żywieckim, w którym gospodarzyliby sami turyści (klucz miał być przechowywany w gajówce w Skawicy Górnej – Suchej Górze), zapewniającego możliwość skromnego noclegu w górach oraz przygotowania posiłku z własnych zapasów. Górski schron składał się z dwu pomieszczeń: sypialni wyposażonej w piętrowe drewniane prycze, pełniącej także funkcję jadalni, oraz kuchni będącej równocześnie mieszkaniem dozorcy (kierownika). Zarówno duży ruch turystyczny, jak i smutne realia kultury (a raczej braku kultury) turystycznej szybko wprowadziły korektę do tych zamierzeń; schron podlegał kolejnym rozbudowom, zmieniając się stopniowo w schronisko z prawdziwego zdarzenia w Beskidach.

  Głównej modernizacji i rozbudowy schroniska dokonano w latach: 1968-1960 (w jej wyniku uzyskano dodatkowe pomieszczenia dla kuchni, mieszkanie kierownika, jadalnię oraz sypialnię na piętrze) oraz 1988-1992 (dobudowa nowej części od strony zachodniej, nowa więźba dachowa, ujęcie wody, oczyszczalnia ścieków). W 2001 r. kolejnym ważnym krokiem było podłączenie schroniska do sieci energetycznej (do tego czasu prąd był wytwarzany przez agregat). Dzisiejsze schronisko na Hali Krupowej, jakże daleko odbiegające od pierwszego górskiego, prymitywnego, drewnianego beskidzkiego schronu, jest sporej wielkości kamienno-drewnianym, krytym gontem budynkiem, mieszczącym 38 miejsc noclegowych w pokojach mało i wieloosobowych, jadalnię, kuchnię, mieszkanie kierownika, pomieszczenia gospodarcze. Zarządza nim od 1993 r. Spółka Schroniska i Hotele PTTK „Karpaty” w Nowym Sączu. Oddział Krakowski PTTK – inicjator i budowniczy schroniska oraz jego gospodarz w latach 1955-1973, po wniesieniu w 2003 r. schroniska aportem do Spółki, od tego czasu jest jedynie właścicielem udziałów w Spółce.

  Sylwetki ludzi, którzy przez pięćdziesiąt lat przewinęli się przez schronisko jako jego kierownicy lub dzierżawcy, zasługują na oddzielny artykuł. Tu jednak nie sposób pominąć  pierwszego kierownika z prawdziwego  zdarzenia - niezapomnianego Alfreda Lastowicę z żoną Zosią, potem Bronisława i Zosię Moców, Wojtka i Ninę Stonawskich, a od 1991 roku do dziś gospodarzy schroniskiem Eugeniusz Ogrodowicz z żoną Marią; jeśli chcecie zobaczyć wzorcowo wręcz prowadzoną stronę internetową schroniska górskiego, zajrzyjcie pod adres: Schronisko Hala Krupowa 

  Wśród wielu gości schroniska na Hali Krupowej, gościł w schronisku 8 września 1978 roku  ks. Karol Wojtyła w towarzystwie ks. Tadeusza Stycznia i ks. Stanisława Dziwisza, odbywając górską wycieczkę po Beskidach na trasie ze Skawicy Górnej przez Halę Krupową i Policę na Przełęcz Krowiarki. Pięć tygodni później biały dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej oznajmił światu powołanie Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Była to – spośród wielu wędrówek górskich  Karola Wojtyły  – ostatnia wycieczka przed objęciem pontyfikatu. 

  Jedźcie w góry, w Beskidy, na Halę Krupową – naprawdę warto! Wiosną kwitną tu krokusy, jesienią wabią wzrok czerwonozłote barwy starych buków. Ponad falami wzgórz Orawy i Podhala wznoszą się Tatry – szczególnie piękne wiosna lub jesienią, kiedy morze mgieł zalegające Kotlinę Orawską uwydatnia je i przybliża do widza. Siądźcie wieczorem w jadalni pod portretem Kazimierza Sosnowskiego z kubkiem dobrej herbaty (może być góralska) w ręku i zadumajcie się nad historią górskiego schroniska – świadka i uczestnika historii gór i turystyki górskiej.

   

  (30.10.2004 r.)

  << powrót - 1 - 2 - 3 - 4 -   

  Beskidy strona główna >>>

  © Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
  Webmaster: PROMEDIA