Strona główna / GORCE / Gorce cz 3
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Beskidy Gorce cz 3

Gorce cz 3

 

Wyrypiarz mający sobie za nic wszelkie sztuczne ułatwienia uda się spod ośrodka wypoczynkowego w Koninkach  stromym (szczególnie nad samymi Koninkami i pod Czołem Turbacza) szlakiem niebieskim na Turbacz przez Polany Szałasiska i grzbiet Średnie. Gdyby jednakowoż z wyciągu skorzystał uczyni to jedynie po to, aby od razu i tego samego dnia powędrować dalej niż na Turbacz (np. w stronę Kudłonia czy Gorca).

Świadectwem niezwykłego bogactwa nie tylko górskiej przyrody i gorczańskiego krajobrazu pozostaje szczyt Suhory (1000 m) - w drodze na Obidowiec. Przewijająca się polaną podszczytową Suhory ścieżka turystycznego szlaku wiedzie nieco poniżej jedynego w Polsce górskiego obserwatorium astronomicznego, usytuowanego dokładnie na szczycie tej gorczańskiej góry. Uruchomione zostało staraniem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie w 1987 roku  celem prowadzenia naukowych obserwacji fotoelektrycznych gwiazd zmiennych, a głównie tzw obiektów zaćmieniowych zmieniających okresowo swoją jasność. Skomplikowany montaż kopuły teleskopu obserwatorium stał się dziełem żołnierzy z 6 Pomorskiej Brygady Powietrzno-Desantowej. Warto jeszcze dodać, że obserwatorium udostępnione do zwiedzania posiada teleskop o średnicy zwierciadła 600 mm i ogniskowej 7500 mm a współdziała poprzez komputer z fotometrem fotoelektrycznym.

Po krótkim i dość mozolnym podejściu lasem osiąga się główny grzbiet Gorców i główny czerwony szlak beskidzki na szczycie Obidowca (1006 m). Wybierając króką wycieczkę od Suhory do schroniska PTTK na Starych Wierchach,  z obniżenia pod Suhorą, opuszczając szlak zielony trzeba skierować się na zachód bez szlaku na drogę trawersującą zalesione stoki Obidowca a następnie Groników (1027m). Cały rejon Obidowca i jego fragmentu grzbietu w stronę Rozdziela (1198 m) i Turbacza zarósł w ostatnich latach, co ograniczyło niezwykłe stąd panoramy na sąsiednie ramię Pośredniego Wierchu (1114 m) oraz w dali na Tatry.

Za polanami Jackową i Mała Bukowinką na płaskim i zalesionym fragmencie drogi, tuż przed podejściem na kulminację wierchu Rozdziela i na skraj polany o tej nazwie, zwraca uwagę w lesie symboliczny  grób związany z katastrofą śmigłowca sanitarnego z Gdańska, który rozbił się tu 23 maja 1973 roku w fatalnych warunkach atmosferycznych. Maszyna przewoziła do sanatorium w Rabce 10-letnią Elżbietą Skalińską. Zginęła wtedy matka dziewczynki a pilot i dziecko doznali poważnych obrażeń.

Schronisko PTTK pod szczytem Turbacza jest jednym z największych kubaturowo obiektów w górach nosząc imię szczególnie dla tej ziemi zasłużonego Władysława Orkana. Tuż koło największego węzła szlaków turystycznych w Gorcach można zwiedzić Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK i zapoznać się m.in. z historią turystyki gorczańskiej, jak również turytyki w Tatrach i Beskidach. dalej >>>

 

<<< powrót - 1 - 2 - 3 - 4 - next >>>

Beskidy strona główna >>>

Przewodnik beskidzki usługi zadzwoń >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA