Strona główna / KIEŻMARK / Kiezmark cz 3
    
NUMERY ARCHIWALNE
KONTAKT
GALERIA - ZDJĘCIA
WADOWICE
TATRY
GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE
BESKIDY - JAN PAWEŁ II
BABIA GÓRA
GÓRY WYSOKIE
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
LINKI
PROPOZYCJE WYCIECZEK
Noclegi Hotele
Wydawnictwa turystyczne
Samorząd Przewodników
polski
Słowacja Kieżmark cz 3

Słowacja Kieżmark cz 3

 

Na terenie miasta znajduje się wiele zabytkowych budowli. Do najważniejszych zaliczamy:

- Zamek typu miejskiego, zbudowany w stylu gotyckim w 1463 roku – obecnie udostępniony do zwiedzania, od roku 1931 spełniający funkcje muzeum.Kiezmark

- gotycki ratusz miejski z 1461 roku, kilkakrotnie przebudowywany po pożarach którym uległ na przestrzeni wieków, w wieku XVI w  stylu renesansowym a w wieku XVIII w stylu klasycystycznym. W roku 1641 dobudowano do niego wieżę, a w roku 1922 nadbudowano II piętro, nadając mu dzisiejszy wygląd.  Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta i burmistrza.

-    katolicka bazylika  św. Krzyża - gotycka, z renesansową wieżą z wyposażeniem gotyckim i renesansowym. Najstarsza jej część pochodzi z połowy XIII wieku. Obecny kształt nadano w czasie przebudowy i rozbudowy dokonanej w  latach 1444 – 1498. W roku 1997 Papież Jan Paweł II nadał jej godność bazyliki mniejszej. Obok bazyliki znajduje się dzwonnica renesansowa zbudowana w 1591 roku uważana za najpiękniejszą na Słowacji. Najstarszy wiszący w niej dzwon pochodzi z roku 1525.

-   drewniany tzw. artykułowy kościół ewangelicki z roku 1687, przebudowany do obecnego kształtu w stylu baroku słowackiego w roku 1717.  W roku 1983 uznany za narodowy zabytek kultury.

-  Nowy kościół ewangelicki – z 1870 roku z  dobudowanym w 1909 roku mauzoleum, bohatera Węgier Imricha Thökölego. Postawiono go obok kościoła artykułowego,

- barokowy kościół Ojców Paulinów postawiony w 1747 roku w miejscu poprzedniego zbudowanego w roku 1654, który spłonął w roku 1741.

-   Liceum, zbudowane w latach 1774 – 76, obecnie jedna z największych w Europie środkowej szkolnych bibliotek historycznych. Znajduje się w niej ok. 150 tys. woluminów wydanych w wielu językach, od roku 1983 – narodowy zabytek kultury.

-    Reduta klasycystyczna z1818 roku. Napis łaciński na budynku informuje, że dom służy strażnikom, gościom i zabawom.

-         gotyckie i renesansowe domy mieszczańskie i rzemieślnicze. Najstarsze z nich znajdują się przy ul. Stary Targ. Fundamenty większości z nich pochodzą z XIII wieku.

oraz Cmentarz Historyczny, który powstał w 1674 roku, najstarsze kamienne zachowane epitafium pochodzi z roku 1691.

Ponadto w Kieżmarku funkcjonuje:

-         Galeria Miejska  i  Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

 

<<< Powrót - 1 - 2 - 3 - next >>>

 

Beskidy strona główna >>>

Tatry strona główna >>>

Przewodnik beskidzki i tatrzański usługi zadzwoń >>>

W górach nr 1 spis treści >>>

Galerie zdjęć >>>

© Wszelkie prawa zastrzezone     INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA